header photo

THE ROYAL SCOTTISH PIPE BAND ASSOCIATION

(London and the South of England Branch)

Branch Contest Draws

Gordon's School Contest, 3rd October 2021

 

Trios, Quartets, Mini bands and Full bands 

Adjudicators:  Dixie Ingram & Stuart Ogilvie

 

  
Grade 3 Quartets   
Macanta x AG3 Medley 10.00
Macanta x BG3 Medley 10.08
Glen Duart G3 Medley 10.16
Macanta x AG3 MSR 10.24
Macanta x BG3 MSR 10.32
    
Grade 4 Trios & Quartets   
Stow CaledonianG4 March Trio10.48
Standard TriumphG4 March Trio10.56
Reading Scottish (Youth) x AG4 March Q 11.04
Glen Duart G4 March Q 11.12
Standard TriumphG4 March Q 11.20
Stow CaledonianG4 March Q 11.28
Reading Scottish (Youth) x BG4 March Q 11.36
Stow CaledonianG4 MSR Trio11.44
Glen Duart G4 MSR Q 11.52
Stow CaledonianG4 MSR Q 12.00
    
Grade 2 Quartets   
Macanta x AG2 Medley 12.16
Macanta x BG2 Medley 12.24
Macanta x AG2 MSR 12.32
Macanta x BG2 MSR 12.40
    
Grade 4 Full and mini bands   
Glen DuartG4 Marchmini13.10
Stow CaledonianG4 Marchmini13.18
Glen DuartG4 MSRmini13.26
Stow CaledonianG4 MSRmini13.34
Essex CaledonianG4 Marchfull13.42
Gordons School Novice JuvenileG4 Marchfull13.50
Stow CaledonianG4 Marchfull13.58
Essex CaledonianG4 MSRfull14.06
Stow CaledonianG4 MSRfull14.14
    
Grade 3 Full and mini bands   
Scots Guards Assn (South)G3 Medleymini14.30
Essex CaledonianG3 Medleyfull14.38
Scots Guards Assn (South)G3 Medleyfull14.46
Scots Guards Assn (South)G3 MSRmini14.54
Scots Guards Assn (South)G3 MSRfull15.02
    
Grade 2 Mini bands   
Scots Guards Assn (South)G2 Medleymini15.15
Scots Guards Assn (South)G2 MSRmini15.25

 

Solo piping - Adult Amateur and Open

Adjudicator: Hugh Jamieson

OPEN   
10.00 9aGraham Waller
10.10 9cGraham Waller
10.15 9aSteve Watterston
10.23 9bSteve Watterston
10.40 9cSteve Watterston
    
AMATEUR

 

 

 
10.50 8aBilly Beck
  8bBilly Beck
11.00 8aPhilip Duthie
  8bPhilip Duthie
  8dPhilip Duthie
11.15 8aMatthew Kirkwood
  8bMatthew Kirkwood
  8dMatthew Kirkwood
11.30 8aLachlan McDonald
  8bLachlan McDonald
  8cLachlan McDonald
  8dLachlan McDonald
12.00 8aLaura McEwan
  8bLaura McEwan
  8dLaura McEwan
12.25 8cDavid Newman
  8dDavid Newman
12.45 8bCharles Mackie
  8cCharles Mackie
    
13.10 8aJoe Moore
  8bJoe Moore
  8cJoe Moore
  8dJoe Moore
13.40 8aMalcolm Muir
  8bMalcolm Muir
13.50 8aHector Munro
  8cHector Munro
  8dHector Munro
14.15 8aWilliam Wardrobe
  8bWilliam Wardrobe
  8dWilliam Wardrobe
14.40 8aGareth Utting
  8bGareth Utting
  8cGareth Utting
  8dGareth Utting
15.10 8bJames Bell
  8dJames Bell

 

Solo piping -Juniors and Juveniles

Adjudicator: Roger Huth

 

    
10.00U143Logan John Green
10.05 3Rory Kenneth Green 
10.10 3Darcey Bailey
10.15U125aSebastian Major
  5bSebastian Major
10.25 6aHarry Gordon
  6bHarry Gordon
10.35 6aMae Furlong
  6bMae Furlong
10.45 6a (2/4)Danny Cole
  6a (6/8)Danny Cole
  6bDanny Cole
11.00 6aPeter Malloy
  6bPeter Malloy
11.15 6a (2/4)Alexander Major
  6a (6/8)Alexander Major
  6bAlexander Major
11.30 6a (2/4)Theo Stephenson
  6a (6/8)Theo Stephenson
  6bTheo Stephenson
11.45   
12.00U187aBenjamin Harley
  7cBenjamin Harley
12.10 7aLucy Massie
  7cLucy Massie
  7dLucy Massie
12.25 7bRuby Shaw
12.30 7aIsobelle Shepheard
  7cIsobelle Shepheard
12.40 7aWeiyee Zhou
  7dWeiyee Zhou
12.50 7aEddie Strong
  7cEddie Strong
    

 

Solo Drumming - Juvenile and Adult

Adjudicator: Stuart Ogilvie

 

   
10.00 Drumming Tutorial
11.00  
   
   
11.15U14Kishoar Vijayaragavan
11.25U14Imogen Legge
11.30U14Lyan Baroudi
   
11.40U16Elizabeth Bailey
11.50U16Lucy Carter
12.00OpenJames Aird